Jak pěstovat
mediální
gramotnost?
Prozkoumejte náš mediální herbář a dozvíte se více!
Babo Kapraď
Má ráda chlad a stín. Většinou ji proto najdeme v těch nejtemnějších místech internetu. Nejčastěji se ukrývá v řetězových e-mailech. Na první pohled neškodná rostlina se množí neuvěřitelnou rychlostí, a proto ji doporučujeme ve svých e-mailových schránkách spíše nepěstovat.
Zajímá vás, jak se šíří fake news a dezinformace?
Vyzkoušejte náš online kurz k tématu DEZINFORMACÍ
Aloe Nedůvěra
Nejlépe se jí v našich podmínkách daří ve skleníku, kde vzájemně prorůstá s bylinami stejného druhu. Socializuje se výhradně s nimi a vytahuje se nad jiné rostliny ze sousedství. Ve své neviditelné skleněné bublině nachází vždy porozumění. Rostlinám z cizích bublin naopak nedůvěřuje. Při komunikaci s nimi vadnou jakékoliv zábrany a proměňuje se z hojivé léčivky v nabroušený tchynin jazyk.
Chcete proniknout do tajů fungování sociálních sítí?
Vyzkoušejte náš online kurz k tématu SOCIÁLNÍCH BUBLIN
Internetová monstera
Jejím přirozeným prostředím je mediální džungle. Mohutné vzdušné kořeny této rostliny se liánovitě táhnou i několik metrů od stanoviště a v polostínu internetu tak často dosáhnou nepříjemně daleko. Pokud se tuto pokojovou rostlinu rozhodnete pěstovat doma, doporučují odborníci střídmé zalévání a silné heslo s dvoufaktorovým zabezpečením. To pro jistotu měňte společně se zeminou alespoň jednou ročně.
Jak se nejen internetovým monsterám, ale i dalším kyberškůdcům bránit?
Vyzkoušejte náš online kurz k tématu KYBERBEZPEČÍ
Napalma Reklamní
Vzrostlé aleje této rostliny lemují naše okolí, kamkoliv se podíváme. Někdy se snaží upoutat naši pozornost křiklavou barvou, jindy se raději kamuflují tak, abychom si jich v běžném tmavozeleném porostu ani nevšimli. Napalma reklamní má mnoho podob. Může vám slibovat, že se ovíváni jejími velkými listy budete cítit přímo královsky. Nenechte se ale napálit, nemusí tomu tak být.
Jak se naučit rozeznávat reklamní triky a manipulace?
Vyzkoušejte náš online kurz k tématu REKLAMY A MARKETINGU
Dezinformační Bolševník
Jedná se o invazní druh plevele, který nezná hranic. V posledních letech se nekontrolovaně šíří také u nás, agresivně zabírá prostor v internetových diskuzích, prorůstá do mezilidských vztahů a zapouští své zákeřné kořeny ve veřejném mínění.
Víte, jak rozpoznávat propagandistická sdělení?
Vyzkoušejte naše lekce k tématu současné RUSKÉ PROPAGANDY
Mucholapka Bulvární
S otevřeným chřtánem vyčkává, připravena lapit každého, koho přiláká její chytlavý titulek. Když jí sednete na lep, zaklapne vás do pasti neseriózních informací. Raději se jejím laciným bulvárním zprávám zdálky vyhněte, i když vypadají sebevíc senzačně.
Jak rozpoznat kvalitní zpravodajství od mucholapek?
Vyzkoušejte náš online kurz k tématu ZPRAVODAJSTVÍ